100% Bezpieczeństwo

Zapalenie woreczka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy, mylnie i niepoprawnie nazywany woreczkiem żółciowym, służy do magazynowania żółci i przetrzymywania jej do chwili, w której będzie ona niezbędna w procesie trawienia. Jest to zarazem narząd, który bardzo często ulega stanom chorobowym oraz jest chirurgicznie usuwany u części osób, z powodów choćby takich, jak zapalenie woreczka żółciowego.

Jak stwierdzają specjaliści, na schorzenie dotykające woreczek żółciowy zapada około 30 % całego społeczeństwa, w tym większość po 65. roku życia - chorują również około pięć razy częściej kobiety niż mężczyźni.

Najczęstszymi powodami odkładania się kamieni żółciowych są nieregularne posiłki, dużo cholesterolu i tłuszczu w diecie, a także liczne przebyte zmiany hormonalne, jak ciąża - dlatego właśnie mówi się, że na kamicę żółciową, powodującą ostre zapalenie woreczka żółciowego zapadają najczęściej starsze, otyłe kobiety z licznym potomstwem.

Kamienie żółciowe odkładają się przede wszystkim w przewodzie, który prowadzi do woreczka żółciowego - im większe pojawiają się tam złogi, tym bardziej zbliża się ostry atak i zapalenie woreczka żółciowego.

Często jednak nie zdajemy sobie sprawy o odkładaniu się kamieni żółciowych - w około 80% do czasu objawów zapalenia nie jesteśmy świadomi zagrożenia.

Objawami choroby są przede wszystkim kolki, pojawiające się w okolicy dolnych, prawych żeber czy pod mostkiem - ból rozpoczyna się około czterech godzin po obfitym, tłustym posiłku czy wysiłku fizycznym i promieniuje w stronę prawej łopatki. W stadium ostrego zapalenia, do tych objawów dochodzą również mdłości czy wymioty, a także nienaturalnie wzdęty, bolesny brzuch.

Zapalenie woreczka żółciowego leczy się zwykle antybiotykowo, potem zaś podając doustnie kwasy żółciowe, mające rozpuścić kamienie. Do tego dochodzi oczywiście również odpowiednia dieta i zmiana stylu życia.

Jeżeli ataki woreczka są powracające i bardzo dolegliwe, a również może dochodzić do powikłań, woreczek żółciowy usuwa się podczas cholecystektomii chirurgicznej lub laparoskopowej.

Więc jeśli widzisz objawy zapalenia woreczka żółciowego to najlepiej wybrać się o poradę do lekarza.

Na zapalenie pęcherzyka żółciowego polecam, także ostropest plamisty (ale nie jestem lekarzem, więc nie mogę dawać takich rekomendacji, potraktuj to tylko jako informację):

Kliknij tutaj i przejdź do strony Ostropestu